Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır, Hikaye Anlatır!

Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır, Hikaye Anlatır! ile ilgili görsel sonucu

Gayrimenkul profesyonelleri, daha önce ev alım satımı ile ilgili deneyimleri olan müşteriler ile çalışmakta her zaman daha çok zorlanırlar. Onların yaşadıkları kötü deneyimler veya etrafından duydukları yanlış bilgiler, ilk izlenimleri oluşmuş şekilde size gelmelerine sebep olur. Onların bu ilk izlenimlerini değiştirmek ise size kalır.

Size gelen deneyimli müşterilere yapabileceğiniz bir şey yoktur, ancak yeni potansiyel müşteriler ile temas haline geçtiğiniz anda yapabileceğiniz bir şey vardır. Bir telefona cevap verdiğinizde veya müşterinizle ilk defa görüşmeye giderken, hikayenizle onda oluşturacağınız ilk izlenim hayati önem taşır.

Herkes farklı hikayeleri dinlemeyi sever. Buna müşterileriniz de dâhil. Eğer müşterilerinize anlatabileceğiniz bir hikayeniz varsa, daha akılda kalıcı bir gayrimenkul profesyoneli olabilirsiniz.

Şimdi bir düşünün. Bir zamanlar Cem adında bir emlakçı vardı. En iyi listesini hazırladı ve onu müşterisine sunmak için çok sayıda veriyi silah olarak hazırladı. Son yaptığı satışları, ücret belirlemede izlediği yolları ve benzeri pek çok bilgiyi en ince ayrıntısına kadar hazırladı. Müşterisine bunları sunarak güven kazanmaya çalıştı ve eğer alım veya satımı gerçekleştirirse ona büyük vaatlerde bulundu. Buna rağmen Cem müşterisini kazanmakta başarısız oldu.

Peki, neden? Çünkü Cem müşterisinin dikkatini çekecek veya feyz alınacak bir hikayeye sahip değildi. Onun sunduğu vaatlerin içi boştu. En önemlisi de akılda kalıcı sözler sarf etmemiş ve unutulmaz olma özelliğini kazanamamıştı. Eğer Cem sadece iki hafta içerisinde 300 bin dolarlık bir evi nasıl sattığını, bu satışı gerçekleştirirken ne tür engellerin üstesinden geldiğini ve sonuç olarak müşterisinin beklentisini karşıladığını anlatmış olsaydı, bunları dinleyen müşterisini kendine odaklamasını ve dikkatini çekmesini de başarırdı.

Çünkü hikayeler, hayatınızdaki kesitler karşıdakine her zaman daha güven verici ve inandırıcı gelir. İlham verir, motivasyonu arttırır ve insanlarla aranızda bir bağ kurmanızı sağlar. Life! By Design”kitabının yazarı ve YourCoach’un CEO’su olan Tom Ferry’nin bu konudaki görüşüne kulak verelim:

Hikaye anlatma yeteneğiniz, müşterinizin sizi ve markanızı hatırlamasına yardımcı olur. Anlattığınız içeriği belki hatırlamazlar, ancak sizi ve isminizi mutlaka hatırlarlar.”

Ben ve Hikâye Anlatmak mı? Mümkün Değil!”

Eğer ara başlığımızdaki cümleyi kuranlardansanız, size bu konuda bazı ipuçları verebiliriz. Çünkü herkes iyi bir hikaye anlatıcı olmayabilir ya da yaşadıklarını dramatize etme yeteneğine sahip olmayabilir. Ancak bu yeteneğinizi geliştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.

Tom Ferry, harika bir iş hikâyesi anlatıcısı olmanın, anlattığınız hikayenin aynı anda üç özelliği barındırmasından geçtiğini ifade ediyor. Nedir bu üç şey?

– Eğitici olması

Örneğin komşunuzun evini satmak üzerine bir hikayeniz var diyelim. Bu hikayeyi anlatırken kurnaz bir şekilde pazarın koşullarına dair bilgiler vererek bu pazarda sizin diğer firmalardan farkınızı belirterek müşterinizi eğitebilirsiniz. Bu şekilde her cümlenizden yeni bir şey öğrenen müşteriniz, sizi gözünde büyütmeye ve sektörde tecrübeli olduğunuzu düşünmeye başlayacaktır.

– Motive edici olması

Satış sonunda komşunuzun ne kadar memnun olduğunu anlatırken ise karşınızdakini motive etmiş olursunuz. Daha önceki bir satış hikayenizi anlatırken bu yönteme başvurabilirsiniz. Satışı gerçekleştiren önceki müşterinizin hissettikleri, hayatındaki olumlu değişiklikleri anlatabilir ve varsa güvenilir müşterinizin olumlu görüşlerini karşınızdakine sunabilirsiniz.

– Eğlendirici olması

Diğer bir önemli nokta ise, hikayenizi anlatırken müşterinizi az da olsa güldürmenizdir. Onu gülümsetecek zeki şakalar öğrenmeyi ve uygulamayı deneyebilirsiniz. Örneğin hikayenizin içinde yaşadığınız zorluklardan bahsederken, başvurduğunuz ciddi yöntemleri sıralarken, bazı saçmaladığınız anları da hikayenizin içine katabilir ve müşterinizin bu işe gerçekten kafa patlattığınızı eğlenerek görmesine yardımcı olabilirsiniz.

TANJU HAN

Lütfen BENİ takip etmeye devam edin…

Yazar: Tanju HAN

1967 Marmaris, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Garanti Bankası Teftiş, Bank Ekspres Teftiş, Tekfenbank Bireysel Krediler, RE/MAX Gayrimenkul Çeşme İzmir, Keller Wiliams Gayrimenkul Karşıyaka İzmir, Turyap Mavişehir Temsilciliği Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı...

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: